Portfólio manažér Beňák: Ak chceme zarábať, musíme byť ochotní akceptovať riziko

Jan Beňák

  Rok 2021 patril z pohľadu výkonnosti akciového trhu medzi tie historicky najúspešnejšie. Nárast amerického akciového indexu S&P500 o 27 % bol siedmym najvyšším rastom od roku 1980. V porovnaní s priemerným ročným rastom 9,4 % za spomínané obdobie ide o naozaj výborný výsledok.

  V priebehu celého roka by sme ale našli množstvo momentov, kedy sa investori naozaj obávali, že trhy už majú najlepšie chvíle za sebou. Spomeňme napríklad útok na americký Kapitol (sídlo amerického kongresu), nárast inflácie, koronakrízu, problémy v dodávateľskom reťazci atď. Obáv bolo naozaj neúrekom.

  Pred podobnými výzvami stojí trh pravidelne. Jedna z definícií rizika je aj táto: Riziko znamená, že viac vecí sa môže stať, než sa v skutočnosti stane. Útok na washingtonský Kapitol sa mohol skončiť oveľa horšie, inflácia mohla rýchlo poklesnúť, koronavírus mohol ešte viac zmutovať, situácia v dodávateľskom reťazci sa mohla rýchlo vyriešiť.

  Niekedy finančné trhy započítajú okamžite najhorší možný scenár a niekedy sú naopak veľmi benevolentné a riziká podceňujú.


  Riziko znamená, že viac vecí sa môže stať, než sa v skutočnosti stane.

  Ján Beňák, Asset Management Slovenskej sporiteľne