Aktuálna situácia vo svete fondov

Aktuálna situácia vo svete fondov

Po tom, ako akciové a indexové fondy vlani dosahovali rekordné zisky, teraz oň v dôsledku korona vírusu v priebehu niekoľko málo dní prišli. Po dňoch poklesov však prišlo obdobie postupného zotavovania a hodnoty našich fondov postupne získavajú na cene. Viac náš graf.

Ak sa obzrieme do nedávnej histórie, tak poklesy na finančných trhoch v rokoch 2000 a 2008 trvali 2 resp. iba 1,5 roka. Dôležité však je, že po týchto ťažkých časoch prišli vždy aj dobré časy. V tomto roku poklesy trvali krátke obdobie. Je možné očakávať krátkodobé výkyvy, ktorými sa netreba nechať znepokojiť. Investuje pravidelne a na druhé obdobie.

Investovanie je cesta ako zhodnotiť svoje peniaze ideálne pri období 5 rokov a viac. Pri takomto čase vidíme že aj krátkodobé poklesy nemusia stiahnuť vaše investície do mínusových hodnôt.

Dôležité je aj povedať, že tieto poklesy predstavujú poklesy na cenách akcií. Zmiešané fondy akými sú napríklad naše fondy Aktívne portfólio, ŠIP Klasik alebo Global Renta vďaka aktívnej správe a vďaka výraznému zastúpeniu dlhopisovej zložky môžu výrazne zmierniť spomínané poklesy na trhoch.