Aktuálna situácia vo svete fondov

Aktuálna situácia vo svete fondov

Po tom, ako akciové a indexové fondy vlani dosahovali rekordné zisky, teraz oň v dôsledku korona vírusu v priebehu niekoľko málo dní prišli. Znepokojuje vás záporná hodnota v kolónke zhodnotenia vašej investície? Zachovajte chladnú hlavu, vybrať peniaze je naozaj to najhoršie riešenie.

Po dňoch poklesov však prišlo obdobie postupného zotavovania a hodnoty našich fondov postupne získavajú na cene. Viac náš graf.

Ak sa obzrieme do nedávnej histórie, tak poklesy na finančných trhoch v rokoch 2000 a 2008 trvali 2 resp. iba 1,5 roka. Dôležité však je, že po týchto ťažkých časoch prišli vždy aj dobré časy.

Investovanie je cesta ako zhodnotiť svoje peniaze ideálne pri období  5 rokov a viac. Pri takomto čase vidíme že aj krátkodobé poklesy nemusia stiahnuť vaše investície do mínusových hodnôt.

Dôležité je aj povedať, že tieto poklesy predstavujú poklesy na cenách akcií. Zmiešané fondy akými sú napríklad naše fondy Aktívne portfólio, ŠIP Klasik alebo Global Renta vďaka aktívnej správe a vďaka výraznému zastúpeniu dlhopisovej zložky môžu výrazne zmierniť spomínané poklesy na trhoch.

Ako reagovať?

Mám Investičné sporenie

Investujete pravidelne menšiu sumu na dlhé obdobie, kedy pokles na trhoch je len krátka časť vašej doby investovania.

Súčasné poklesy cien podielových fondov vám dávajú možnosť nakúpiť za svoju pravidelnú investíciu viac podielov a profitovať tak neskôr pri opätovnom náraste cien.

Ak by ste požiadali o vyplatenie vašej doterajšej investície, prijímate tak aktuálnu stratu.

Mám jednorazovú investíciu

Je dôležité nepodliehať panike. Odporúčame dodržať pôvodne zamýšľanú dĺžku investície. Podobné výkyvy na trhoch sme zažili aj v minulosti, pričom po poklesoch prišla na trhy opäť rastová fáza.

Ak by ste teraz požiadali o vyplatenie vašej doterajšej investície, prijímate tak aktuálnu stratu. Situácia je podobná ako pri predaji bytu alebo domu. Ak by ceny bývania teraz výrazne klesli, skôr ako o predaji svojho bytu či domu, by ste možno uvažovali o nákupe ďalšej nehnuteľnosti (napríklad na prenájom alebo do budúcna pre svoje deti).

Ak sa však rozhodnete svoje investície speňažiť, je potrebné navštíviť niektorú z našich pobočiek. Vybrať si môžete nielen celú investíciu ale aj jej časť.